Публікації

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО ПІД ЧАС ВІЙНИ. СПРОБА ЗВІЛЬНИТИ БІЗНЕС ВІД ОПОДАТКУВАННЯ.

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО ПІД ЧАС ВІЙНИ. СПРОБА ЗВІЛЬНИТИ БІЗНЕС ВІД ОПОДАТКУВАННЯ.



Оподаткування завжди було інструментом впливу на економічно-бізнесові процеси в державі, тим більше зараз у воєнний час.

Зокрема Законом України № 2142-IX, який набув чинності 05.04.2022 р., було доповнено підрозділ 10 Розділу XX Податкового кодексу України (ПКУ) пп.69.22 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ, згідно якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (рф).

Кабінет Міністрів України (КМУ) значно ускладнив можливість застосування пільгового оподаткування та Постановою КМУ № 1364 від 06.12.2022 р. про «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф» делегував повноваження щодо затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі - перелік) Міністерству з питань реінтеграції.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затвердило Перелік територій Наказом №309 від 22.12.2022 р. за погодженням з Міністерством оборони, з урахуванням пропозицій відповідних обласних та Київської міської військових адміністрацій.

В свою чергу, Міністерство фінансів України надало податковим органам роз’яснення,що перелік територій, визначений Наказом Міністерства з питань реінтеграції не дозволяєплатникам податків застосувати податкові пільги зі сплати податку на нерухоме майно,враховуючи його прийняття не у відповідність нормам Податкового кодексу України.

В результаті на практиці ситуація із застосуванням зазначеної податкової пільги стала наступною:

1) платник податку -юридична особа, подає уточнюючу податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, застосовуючи податкову пільгу для об’єктів, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії затверджених згідно Наказу Мінреінтеграції.

2) після подачі декларації такого платника податку чекає камеральна податковаперевірка Державною податковою службою. За результатами перевірки складається акт за допущені «арифметичні помилки» в поданій податковій декларації, в якому контролюючий орган зазначає про заниження податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Тим самим, до уваги не бралися внесені зміни до податкового законодавства щодо тимчасового звільнення від оподаткування вказаним податком.

3) В результаті чого платнику податку, який прийняв рішення застосувати податкову пільгу зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки почали нараховувати і сам податок і ще додатково і штраф. Це призвело для таких платників податку до необхідності оскаржувати в адміністративному чи судовому порядку податкове-повідомлення рішення, складене за результатами таких камеральних податкових перевірок.

Тобто, щоб скористатися податковою пільгою - потрібно зважувати всі ризики. Однак, як показує практика, виграли саме ті платники податків, які ризикнули і скористалися своїмправом бути звільненим від сплати податку на нерухоме майно в період ведення бойових дій на відповідній території.

Так, Юридична фірма K&Partners оскаржила в адміністративному порядку податкове повідомлення рішення, складене територіальним управлінням Державної податкової служби за результатом камеральної перевірки за період 2022 рік одного з підприємств, нерухоме майно,якого розміщене на території міста Києва, коли на території столиці велися бойові дії.

В результаті чого винесене контролюючим органом податкове повідомлення рішення (далі-ППР) було скасовано центральним органом Державної податкової служби України, внаслідок встановлення невідповідності прийнято ППР актам законодавства, а платник податків застосував податкову пільгу зі сплати податку на нерухоме майно на період, коли на території міста Києва велися бойові дії.

Отже, висновок: не потрібно боятися користуватися своїми правами, а потрібно мати під рукою надійних радників та помічників, що зможуть допомогти знайти вірний шлях серед непрозорого і неоднозначного законодавства та незаконних дій/рішень податківців.